Notti nedir?

Adminsoft > Haberler  > Notti nedir?
Nakit akışı nedir?

Notti nedir?

Bildirim, iş dünyasının en önemli unsurlarında biridir. E-posta ve sms de bu bildirimlerin en çok kullanılan araçlarından. Notti, bir veri kaynağındaki filtrelenmiş bir kümenin e-posta ve sms ilgililere gönderilmesini ve bu şekilde bildirim yapılmasını sağlayan bir yazılım çözümüdür. Günümüzde birçok e-posta ve sms gönderim programına rastlamanız mümkün, toplu e-posta veya toplu sms olarak bilinen bu yazılımların ulaştığı sonuç bir gönderim olsa da.

Notti'yi neden kullanmalıyım?

Her gün şirketinizde çalışan herkes bir şekilde büyük oranda e-posta ve sms ile şirket içi ve şirket dışındaki dünyayla etkileşim halinde. Ve çalışanların büyük çoğunluğunun rutine bağlanmış bildirimler görevinin bir parçasıdır. Müşterilere tahsilat hatırlatması yapmak gibi Notti, manuel operasyonlardan sizi kurtarır ve bildirim görevlerini otomatik olarak yapar, bu şekilde işinizde işgücünden ve zamandan tasarruf edersiniz. Ayrıca insan eliyle manuel olarak yürütülen gönderimlerde hata payı her zaman daha fazladır, Notti ile hataları minimize edersiniz.

Toplu mailden farkı ne?

Notti, günümüzde büyük oranda pazarlama faaliyetlerinden oluşan tanıtım içerikli bir toplu mail ya da tolu sms programı değildir. Notti, bir veri kaynağına bağlanarak ticari ilişki içinde olduğumu kişiler Şirketinizin kullandığı ERP, CRM, Üretim ve depo yazılımını gibi değişik iş yazılımlarının verilerinden beslenir. Otomatik gönderim yaparken bu büyük veriden anlamlı bir ifade oluşturarak paydaşlara gönderir.

Bildirimlerin alıcısı kim?

Bildirim, işletmenin ilişki içinde olduğu gerçek ve tüzel kişilerle yapılabildiğinden Notti’nin hedef kitlesi de aynıdır. Bir şirketin müşterileri, Tedarikçileri, yöneticiler, patronu, depo memuru, mağaza müdürü, mali müşaviri, danışmanı gibi faaliyet anında temas halinde olunan herkes olabilir.

Nerelerde kullanılır?

Müşterilerinize geciken faturalarınızı liste halinde göndererek tahsilat talebinde bulunabilir, siparişi zamanında teslim etmeyen tedarikçinize hatırlatma yapabilir, şirket yöneticilerine günlük ve haftalık satış özetlerini gönderebilir, finans müdürüne ertesi gün ödenmesi gereken çeklerin listesini gönderebilir, şube müdürüne günlük yapılacak işleri hatırlatabilir, IK yöneticisine doğum günü gelen çalışanlarla ilgili hatırlatma e-postası düzenleyebilir, muhasebecinize ödenecek vergilerle ilgili özet veriler gönderebilir… Kapsam o kadar geniş ki yüzlerce farklı örnek vermek mümkün. Bir veritabanının olduğu her yerde ve her konuda Notti ile bildirim gönderilebilir.

Ne gibi içerikler hazırlanabilir?

Notti, görsel öğeli pazarlama ve tanıtım mail düzenleyicisi değildir. Amacı büyük datadan büyük oranda sayısal ifadeler içeren bir liste kümesini göndermektir. O gün bankada hareket gören işlem listesi, tahsil edilmesi gereken fatura listesi gibi daha çok liste raporlarına dayanır. Bu listelerin muhatapları olan şirket ve kişiler de yine veri kümesine dayanabilir. Mail ve sms içeriğindeki metin ve tasarım bir şablonla kaydedilir ve gönderimler tamamen otomatik olarak çalışır, yani her gönderimde manuel bir içerik düzenleme ya da gönderim operasyonuyla uğraşmazsınız.

Ne gibi içerikler hazırlanabilir?

Öncelikle bildirimlerin hazırlanmasının sürekli bir iş olmadığını hatırlatmak isteriz. Şablon oluştuktan sonra sistem otomatik olarak gönderim yaptığından bir notti şablonunu bir kere hazırladıktan sonra bir revizyon dışında tekrar hazırlıkla uğraşmazsınız. Bunun dışında Notti bir veri kaynağına bağlı olduğu için, gönderimi hazırlarken ilgili veri kaynağından hangi datayı nasıl çekeceğinizi biliyor olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla söz konusu veritabanı uzmanının çalışmalarda yer almasında fayda olacaktır. Veri listeleri hazırlandıktan sonra şablona konu olan tasarım ve metinler belirlenir, bu aşamada da Notti’yi yöneten şirket yetkililerinin taleplerine göre işlem yapılır.

Nasıl gönderiyoruz?

İşte burası çok kolay. Aslında Notti tamamen kendi başına çalışır, sürekli birinin dürtmesine ihtiyaç duymaz. Notti bildirimleri günlük ve saatlik, ya da her 15 dakikada bir gibi bir zamanlayıcıya bağlanabilir. Bununla birlikte istenirse gönderimler tek tuşla sadece istenen zamanlarda kullanıcının insiyatifine de bırakılabilir. Kullanıcının tek yapması gereken Notti ara yüzünü açıp gönderimi başlatmadır. Eğer önceden belirlenmiş bir gönderim saati değiştirilecekse, bunu da  kolaylıkla yapabilirsiniz.

Her türlü data kaynağına bağlanabilir mi?

Notti, üzerinde bir muhasebe programı, CRM ya da mağaza yazılımı benzeri yazılımlarla etkileşim içinde olacağından bu sunucularda kurulu olması yeterlidir. MSSQL, mysql, postgresql, oracle gibi bilinen tüm veri tabanlarıyla uyumludur. Bulut tabanlı daya kaynaklarına da izin prosedürleri çerçevesinde bağlanabilmektedir. Kapalı devre ve dış bağlantılara izin verilmeyen sistemlerde doğal olarak çalışmaz.